Czy koty z natury są wredne?

To, że koty są zwierzętami wrednymi, złośliwymi a do tego mściwymi, jest chyba najczęściej powtarzanym i najbardziej krzywdzącym te zwierzęta mitem! Nie, koty nie są wredne, nie knują za naszymi plecami i nie upatrują okazji do tego, aby sprawić nam przykrość. Co stanowi źródło tych stereotypów? Poznaj fakty i nigdy nie pozwól nikomu powielać tych kłamstw!

Brak wiedzy i zrozumienia – fundament dla przesądów

Koty nie są wredne. Choć stwierdzenie to padło już we wstępie, z całą mocą należy je powtórzyć i podkreślić. Myślenie takie jest najczęściej skutkiem zasłyszanych obiegowych opinii, braku elementarnej wiedzy na temat tych zwierząt oraz niezrozumienia wynikających z przynależności do kociego gatunku zachowań i potrzeb. Tymczasem nie trzeba latami zagłębiać się w temat, studiować behawiorystki i felinologii. Wystarczy poświęcić zaledwie chwilę, by posłuchać opinii doświadczonych badaczy, czy przeczytać jeden wartościowy (krótki!) artykuł.

Antropomorfizacja – przepis na katastrofę

Człowiek posiada znacznie bogatszy repertuar zachowań, uczuć i emocji niż kot, wśród których niestety można wymienić niechlubne świadome działanie na szkodzę drugiego człowieka, bycie mściwym, zazdrosnym i nieszczerym. Kotom zachowania te i emocje z nimi związane są zwyczajnie obce. Skąd zatem pomysł, że koty są wredne? Stąd, że człowiek antropomorfizuje, czyli przypisuje zwierzętom (nie tylko kotom, ale też np. psom) cechy ludzkie. Dlaczego to robimy? Zasadniczo po to, aby lepiej zrozumieć czworonożnych towarzyszy naszej codzienności, ale efekt jest… dokładnie odwrotny! Kot to nie człowiek. Ten prosty fakt należy uznać za punkt wyjścia do dalszego zgłębiania i interpretowania kocich zachowań i motywów.

Koty są wredne? Mit kontra fakt

Dla lepszego zobrazowania zagadnienia warto przytoczyć i wyjaśnić kilka przykładów sytuacji z życia wziętych, z którymi spotkał się zapewne każdy lub niemal każdy koci opiekun.

Budzenie w nocy i nad ranem

Gdy tylko nadchodzi wieczór, Twój kot zaczyna „szaleć” lub/i urządza Ci ekstremalne pobudki o świcie? To nie jego złośliwość i chęć pokazania Ci, kto tu rządzi. To instynkt. Kot jest zwierzęciem krepuskularnym, czyli zmierzchowym, co oznacza, że wykazuje on największą aktywność o zmierzchu i świcie. Co z tym faktem zrobić? Po pierwsze zrozumieć i zaakceptować, bo taka jest kocia natura. Możesz jednak delikatnie na nią wpłynąć.

Choć nie przeorganizujesz kompletnie cyklu dobowego pupila, możesz go nieco zmodyfikować, np. poprzez regularne pory karmienia i zabawę, dzięki czemu zmęczony wieczorną aktywnością kot pójdzie spokojnie spać i nie postawi Cię na nogi o 5 rano. Pamiętaj o tym, aby zapewnić podopiecznemu zbilansowaną dietę. Serwuj mu wyłącznie pożywienie najwyższej jakości, jak np. karmy bytowe i weterynaryjne SPECIFIC™, gdyż dieta ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Oddawanie moczu poza kuwetą

W tej sytuacji najłatwiej posądzić kota o złośliwość, ale prawda jest zupełnie inna. Najczęstszymi przyczynami tego zachowania są: zaniedbanie nauki czystości, dolegliwości zdrowotne, stres (wywołany np. zmianami, na które większość kotów źle reaguje) czy po prostu brudna kuweta. Pamiętaj o tym, że koty mają tendencję do schorzeń układu moczowego, a jeśli oddawanie moczu w kuwecie kojarzy się z bólem, mruczek będzie jej unikał.

Niszczenie mebli

Kot nie drapie mebli „po złości”. Robi to, bo drapanie jest naturalną czynnością, dzięki której ściera pazury, a przy okazji zostawia ślady zapachowe. Dlatego tak istotne jest to, aby każdy mruczek posiadał drapak lub… nawet dwa! Istotna jest nie tylko sama obecność drapaka, ale też jego odpowiednie ułożenie w domu.

Podsumowanie

Każde z kocich zachowań, które z jakiegoś powodu uznawane są przez człowieka za niepożądane, możesz łatwo wytłumaczyć, jeśli poznasz etogram kota domowego. Co więcej, najczęściej równie łatwo możesz je wyeliminować, dając podopiecznemu możliwość zaspokajania swoich podstawowych potrzeb. Twój pupil „dokazuje”? Nie oskarżaj go o bycie wrednym i złośliwym, ale poświęć chwilę i przeanalizuj sytuację, aby zrozumieć jego troski i rozwiązać problem!

Materiał promocyjny



Zobacz także:
Photo of author

Jakub

Jakub to oddany redaktor bloga zoologicznego, który pasjonuje się różnorodnością zwierząt na całym świecie. Jego głęboka wiedza z zakresu zoologii, ekologii i zachowań zwierząt pozwala mu przybliżać czytelnikom fascynujący świat fauny. Na blogu Jakub dzieli się ciekawostkami, poradami dotyczącymi opieki nad zwierzętami i ważnymi informacjami na temat ochrony dzikich gatunków.

Dodaj komentarz