Niebezpieczne piaskownice

„Sanepid ostrzega przed zakażonymi piaskownicami w Łodzi”

– pod takim tytułem pojawił się artykuł na Wirtualnej Polsce 24 czerwca 2014 roku, źródło wiadomości PAP

pap

Niebezpieczne piaskownice - sprzątanie po pasach

Publikacja pozwala nam poznać alarmujące wyniki badań oraz ostrzega przed zagrożeniami na jakie narażone są nasze dzieci w dedykowanych im miejscach zabaw.

… Każdego roku tysiące dzieci zakażają się chorobami pasożytniczymi w czasie zabawy w piaskownicy. Niektóre zakażenia mogą prowadzić do ciężkich powikłań – powiedziała na konferencji „Zdrowy Przedszkolak” pani Joanna Kawałek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.

Łódzki Sanepid prowadzi badania mikrobiologiczne próbek pobieranych z miejsc, w których najczęściej przebywają dzieci: piaskownic, boisk, osiedlowych alejek, skwerów i parków. Najgorzej wypadają w nich piaskownice i place zabaw – blisko połowa próbek zawierała jaja pasożytów i inne zanieczyszczenia biologiczne.

Jak podkreśliła Joanna Kawałek, najbardziej narażone na kontakt z pasożytami są kilkuletnie dzieci:
– Rozwój choroby pasożytniczej ułatwia fakt, że układ odpornościowy najmłodszych nie jest jeszcze w pełni wykształcony i nie tak sprawny jak u osoby dorosłej. Szacuje się, że co roku tysiące dzieci doznają zakażenia pasożytami. U kilku procent z zarażonych dochodzi do poważnych problemów zdrowotnych – zaznaczyła Kawałek.

Najczęstszą przyczyną zakażenia są jaja glisty bytującej u psów i kotów. Wywołują one toksokarozę, nazywaną przez epidemiologów „chorobą piaskownic”. W badanych przez Sanepid próbkach pasożyty te stanowią aż 36 proc. zanieczyszczeń.

Pani Kawałek podkreśliła, że toksokaroza może przybrać postać trzewną, oczną, mózgową i w konsekwencji doprowadzić nawet do utraty wzroku

Z badań Sanepidu wynika też, że piaskownice i place zabaw są potencjalnym źródłem zakażenia giardiozą, owsicą, toskoplazmozą, glistnicą. Eksperci podkreślają, że jaja wielu pasożytów są bardzo odporne na działanie warunków zewnętrznych i mogą przetrwać w glebie nawet kilka lat. […]

Zdaniem eksperta Sanepidu, nie wszystkie choroby pasożytnicze u przedszkolaków są prawidłowo diagnozowane. Mogą one bowiem dawać różne objawy, m.in. pobudzenie ruchowe, zaburzenia snu, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, ale także dolegliwości typowe dla alergii – nawracające stany spastyczne oskrzeli, przewlekły katar i kaszel czy przerost elementów układu chłonnego (tzw. trzeciego migdałka).

Podstawowe metody zapobiegania zakażeniom u dzieci to częste mycie rąk i przestrzeganie higieny. Sanepid zaleca też wymianę piasku w piaskownicach dwa razy do roku i przykrywanie ich na noc.