Objawy wścieklizny u psa obejmują zmiany w zachowaniu zwierzęcia. Pies może stać się agresywny lub wręcz przeciwnie – wykazywać nietypową apatię. Pojawia się również nadmierna pobudliwość, która może przejść w okresy agresji bez wyraźnego powodu. To ważne, aby zauważyć te zmiany, ponieważ mogą one być wczesnymi sygnałami choroby.
Choroba wścieklizny wpływa także na układ nerwowy psa, co objawia się zaburzeniami koordynacji ruchowej. Zwierzę może wydawać się niezdolne do utrzymania równowagi, a chód staje się niestabilny. Jest to jedno z bardziej zaawansowanych stadium wścieklizny.
Ważne jest zwrócenie uwagi na wszelkie zmiany w sylwetce psa, ponieważ objawy wścieklizny u psa obejmują również problemy z połykaniem i ślinotok. Pies może przejawiać trudności w połykaniu, co prowadzi do nadmiernego ślinienia. W zaawansowanej fazie choroby może to prowadzić do utraty wagi i osłabienia organizmu zwierzęcia.
Diagnoza wścieklizny u psa opiera się na analizie objawów klinicznych, jednak istnieje również pewien sposób na laboratoryjne potwierdzenie choroby. Badanie mózgu zwierzęcia po śmierci pozwala na zidentyfikowanie charakterystycznych ciałek wtrętowych, które są typowe dla wścieklizny.
Zobacz także: